W dobie urządzeń mobilnych i wszechobecnej cyfryzacji Internet pozostaje najszybszym i najwygodniejszym kanałem komunikacyjnym. Za pośrednictwem sieci z łatwością skontaktujemy się z przyjacielem, ale też udostępnimy pliki niezależnie od aktualnego miejsca pobytu.
Pojęcie Internetu rzeczy (ang. Internet of Things) zadebiutowało w 1999 roku za sprawą Kevina Ashtona. Ambitny Brytyjczyk w prezentacji Procter&Gamble o tytule „Intenret of Things” przedstawił swój nowatorski pomysł zakładający wykorzystanie Internetu oraz fal radiowych do sterowania łańcuchem dostaw. Internet rzeczy opiera się na komunikowaniu między sobą dowolnych urządzeń elektronicznych. Aby zaszedł „dialog” pomiędzy urządzeniami jedno z nich musi być wyposażone w specjalistyczny sensor np. czujnik temperatury drgań, który rejestruje i gromadzi określone informacje. Zebrane dane są wizualizowane na ekranie odbiornika, którym może być smartfon, tablet lub komputer. W zależności od naszych preferencji i możliwości, komunikację pomiędzy posiadanymi przyrządami możemy zrealizować na kilka sposobów m.in. poprzez sieć WiFi, technologię Bluetooth, NFC lub Z-WAVE. Zdaniem czołowych analityków i ekspertów związanych z Cisco (jedno z największych przedsiębiorstw informatycznych w USA) do 2020 na świecie będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Wartość przyszłego rynku Internetu rzeczy szacowana jest na oszałamiająca sumę 19 bilionów dolarów.
e-Sensor daje nam możliwość korzystania z dobrodziejstw sieci już teraz. Młode przedsiębiorstwo mające za sobą kilkumiesięczny start-up, samodzielnie już produkuje i oprogramowuje swoje urządzenia, w pełni kontrolując oferowane produkty i usługi. Jako jedna z nielicznych firm w Polsce potrafi dostosować już istniejące urządzenia do wymagań Klienta oraz wyprodukować w krótkim czasie dowolne urządzenie elektroniczne. Ponadto, e-Sensor realizuje indywidualne projekty z zakresu Internetu Rzeczy.
Jednym z czołowych produktów e-Sensor są czujniki WiFi z monitroingiem on-line i powiadamianiem. Precyzyjnie zaprojektowane algorytmy z łatwością poinformują Cię o aktualnym statusie monitorowanego zjawiska. O wykrytych nieprawidłowościach zostaniesz niezwłocznie poinformowany w optymalny dla siebie sposób: za pośrednictwem wiadomości e-mail. Jaką przewagę dają elektroniczne czujniki WiFi nad urządzeniami używanymi do niedawna? Przede wszystkim czujniki posiadają monitoring on-line, który daje możliwość pozyskiwania informacji z każdego miejsca na ziemi za pomocą Internetu. e-Sensor oferuje także możliwość tworzenia raportów pomiarów za wybrany okres, usprawniający pracę w wielu branżach wymagających regularne kontrolowanie np. temperatury. Pliki danych można pobierać w formacie csv – powszechnie wykorzystywanym rozszerzeniu arkusza kalkulacyjnego Excel i wielu narzędzi statystycznych (R-project, SPSS, Statistica). Autorskie urządzenia monitorujące e-Sensor dzięki swojej wszechstronności sprawdzą się zarówno w gospodarstwach domowych jak i ogromnych przestrzeniach magazynowych.
Czujniki przeciwpożarowe zaprogramowano w taki sposób, aby wykrywały lotne mieszanki gazów (butan, propan, metan, dym papierosowy, gaz ziemny, gaz miejski). System monitorowania niebezpiecznych i łatwopalnych gazów uzupełnia czujnik tlenku węgla, czujnik zanieczyszczenia powietrza. Bezpieczeństwo, a także ochronę przed niepożądanymi gośćmi zapewni czujnik ruchu typu PIR, który nie tylko wykryje ruch, ale również zaznaczy datę i godzinę wykrycia na wykresie i powiadomi nas e-mailem. Wysokie rachunki za prąd zredukuje czujnik oświetlenia, który pozwoli nam kontrolować czy w wybranych pomieszczeniach światło jest włączone lub zgaszone. Czujnik posiada dodatkową funkcję uruchamiania światła lub podnoszenia rolet. Z pomocą urządzeń e-Sensor można zbadać aktualną temperaturę powietrza we wszystkich pomieszczeniach oraz rozległych magazynach. Przy użyciu nowoczesnej technologii, czujnik wilgotności powietrza w oparciu o rezystywność podłoża zapewnia stabilność i dokładność każdego pomiaru.
Na pytanie dotyczące najpopularniejszych produktów firmy i ich zastosowania w praktyce, Adam Śniedziewski odpowiedział: „jednym z najczęściej wybieranych czujników jest czujnik temperatury z monitoringiem online i powiadamianiem e-mail. Wykorzystywany jest do zarówno w pomieszczeniach domowych np. przy piecach ciepłowniczych jak i w pomieszczeniach specjalistycznych – np. serwerownie, szklarnie, chłodnie.” Adam Kozłowski dodał, że „producenci podzespołów elektronicznych proponują coraz mocniejsze procesory, co daje dodatkowe możliwości produkcji czujników o nowych funkcjach”.
Ogromnym autem wszystkich wspomnianych produktów jest brak konieczności instalowania zewnętrznego oprogramowania do zakupionego sprzętu. Do sprawnego funkcjonowania wystarczy konto na witrynie e-Sensor.pl, (aktywowane numerem MAC wybranego urządzenia). Rozwiązanie wydaje się za proste? I słusznie! Prostota obsługi i pełne zadowolenie to główna misja założycieli systemu. Inspiracją do kolejnych nowoczesnych rozwiązań jest stale rozwijająca się branża IT oraz potrzeby gospodarstw domowych i przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych. Internet to Things to rozwiązanie przede wszystkim użyteczne – sprawdzające się nawet u najbardziej wymagających użytkowników.